Paravány používame už skoro 2 500 rokov

Kategórie
 
 
 
 
 
BLOG

 
 

Paravány používame už skoro 2 500 rokov

Prvé informácie o paravánoch pochádzajú už zo 4. storočia pred našim letopočtom a sú z Číny. V tom čase to boli skôr nádherné umelecké diela vyrezávané zo vzácnych tropických  drevín. Kvôli svojej váhe sa s nimi ťažko manipulovalo a väčšinou trvale stáli na jednom mieste.  

Z praktických dôvodov sa postupne na výrobu paravánov začali používať lacnejšie a dostupnejšie materiály - bambus, ratan, rôzne druhy látok, koža aj ryžový papier. Cena paravánov sa znižovala a ich využitie rozširovalo. Rozvojom obchodu sa tento bytový doplnok dostal aj do Európy.
Skladacia a prenosná deliaca stena si svoje miesto obhájila až do súčasnosti. Paravány si nachádzajú svoje uplatnenie v domácnostiach, zdravotníckych ambulanciách, školách, v zariadeniach sociálnych služieb, reštauráciách, kaviarňach, hoteloch, v masérskych a kaderníckych salónoch, kanceláriách aj kongresových centrách. Paravány majú v dnešnej dobe skôr praktický ako estetický význam. Ideálne stav je však vtedy, keď sa spájajú obidve funkcie a paraván vytvára s ostatným zariadením interiéru harmonický celok. 

Paraván plní v priestore aj dekoratívnu funkciu
Okrem nesporného praktického využitia môže paraván poslúžiť aj ako netradičný estetický prvok. Niektoré typy ratanových paravánov sú tak zaujímavo tvarované a tak precízne vypracované, že okrem rozčlenenie priestoru pôsobia aj ako zaujímavý a dekoratívny doplnok interiéru. Zvlášť harmonický celok tvoria v kombinácii s ratanovým nábytkom a nábytkom z dalších prírodných materiálov ako bambus, banánovník alebo vodný hyacint.
Paraván ako dekoratívny prvok má obrovskú výhodu v tom, že ho umiestnite hocikde v priestore a nie ste odkázaní len na steny ako je to v prípade obrazov. Môžete ho navyše kedykoľvek premiestniť na iné miesto alebo poskladať a odložiť ak nie je momentálne potrebný.

Výber vhodného paravánu nie je celkom jednoduchá záležitosť 
Pri výbere zvažujeme viaceré momenty:
- výber materiálu z ktorého je vyrobený aby vhodne zapadol do priestoru
- rozmery paravánu, predovšetkým šírku a výšku - bežne sa dodávajú od šírky cca 120 cm po 240 cm. Štandardná výška je 170 až 180 cm, máme v ponuke aj paravány vysoké 200 cm
- priehľadnosť paravánu - ak chceme priestor za ním úplne zakryť - v takom prípade by mal byť nepriehľadný. Najvhodnejšie sú bambusové paravány a prenosné priečky z morskej trávy
- prestup svetla - ak potrebujeme aby v priestore za deliacou stenou bolo čo najviac svetla - použijeme japonský paraván s výplňou z ryžového papiera
- dôležitá je otázka, či je deliaca stena pohľadová len z jednej strany alebo potrebujeme mať pohľadové obidve plochy. V prvom prípade vidíme na zadnej strane paravánu jeho rám a ukončenia vlákien a výplne 
- cena paravánu má tiež pri výbere svoju váhu. V ponuke sú aj lacné paravány od cca 50 € v prípade akciových cien to môže byť aj menej. Typické orientálne paravány vyrezávané z dreva sú výrazne drahšie.
Zoznámte sa s ponukou paravánov na stránkach www.bamboo.sk a www.drstudio.cz a určite si vyberiete vhodný typ podľa svojich predstáv. Paravány uvedené na stránkach máme bežne na sklade a vieme ich ho dodať do niekoľkých dní. Na objednávku vieme pravdaže zabezpečiť aj iný sortiment. Stačí ak sa na nás o obrátite so svojimi predstavami.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia