Prečo ratanový nábytok a prútený nábytok nie je to isté?

Kategórie
 
 
 
 
 
BLOG

 
 

Prečo ratanový nábytok a prútený nábytok nie je to isté?

Asi ste už uvažovali o použití vypletaného nábytku vo vašej domácnosti? Nie ste v tomto smere žiadnou výnimkou. 

V módnych magazínech, časopisech o bývaní a aj na internetových stránkach, ktoré sa venujú interierom a záhradám zisťujeme, že ratanový nábytok s rôznymi druhmi výpletov je v súčasnosti jedným z najpopulárnejších trendov v zariaďovaní bytov a záhrad. 

 

Nie je to nábytok vhodný len pre zimné záhrady a chodby. Svoje uplatnenie si nájde v obývacích izbách, spálňach, jedálňach aj detských izbách. V exteriéri ho môžeme využiť v záhrade, na terase alebo balkóne. Rovnako je vhodný ku bazénu, do altánku a tiež pod pergolu. 

 

Môžete si vybrať od drobností ako sú košíky a prestierania až po komody, postele a sedacie súpravy. Vypletaný ratanový nábytokkúpite v mnohých farbách, aj módnych odtieňoch bielej, sivej až antracitovej. Dokonale ladí s klasickým dizajnom interiéru aj s priestormi s neformálnou atmosférou. Aby sme vám uľahčili výber, radi vás poinformujeme o niektorých základných pojmoch.

 

Aké sú rozdiely medzi ratanom a prútím?

 

Mnoho ľudí nevníma rozdiely medzi prúteným a ratanový nábytkom. V skutočnosti majú spoločný len spôsob výroby, teda pletenie. Je to klasická technika ručnej výroby nábytku z viacerých druhov materiálov. Materiál použitý na výrobu má však rôzny pôvod s výrazne odlišnými vlastnosťami.

 

Výraz „prútený nábytok“ sa vzťahuje na materiál, z ktorého je tovar vyrobený, to znamená z prútia. Jedná sa o mladé výhonky niekoľkých druhov kríkov – najčastejšie je to vŕba. V minulosti bolo prútie z dôvodu dostupnosti materiálu najobľúbenejším polotovarom na výrobu nábytku takéhoto druhu v našich končinách.

 

 Ratan je polotovar ktorý sa získava z popínavej tropickej liany. Jej výhonky môžu dorastať do dĺžky 300 m a sú hrubé až 5 cm. Výhonky ratanu – po latinsky rotang - používajú ako oporu kmene ostatných stromov a po nich sa ťahajú do výšky za slnkom. Ratan je považovaný za jeden z najodolnejších drevených materiálov. Drevo má zvláštnu štruktúru, vďaka čomu sa vyznačuje vysokou pevnosťou a pružnosťou. Na rozdiel od dutého stebla bambusu je drevo plné a odolné voči poškodeniu. Pri výrobe interiérového nábytku sa ratanové prúty opracujú na požadovaný priemer a povrch sa do hladka obrúsi. Pokiaľ je ratnové drevo vlhké dá sa ľahko ohýbať. Po vysušení sa tvar navždy zachová. Ratanový nábytokje preto výrazne odolnejší ako ten, ktorý je  vyrobený z prútia.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia