Starostlivosť o ratanový nábytok a jeho údržba

Kategórie
 
 
 
 
 
BLOG

 
 

Starostlivosť o ratanový nábytok a jeho údržba

Máte radi exotický nábytok tak ako my? Veríme že áno, pretože prírodný ratanový nábytok sa v tomto období teší stále väčšej obľube.

Na trhu je široká ponuka výrobkov a človek si často nevie vybrať model, ktorý by mu najviac vyhovoval. Nábytok z ratanu si nájde svoje uplatnenie nie len v interiéri ale aj v exteriéri. Čoraz viac ľudí si nábytok z ratanu umiestňuje na vonkajšie terasy alebo balkóny. V našej ponuke sú aj menšie ratanové sety, čo ocenia obyva-telia v rezidenčnej výstavbe s menšími balkónmi. Môžete si kúpiť aj samostatné ratanové kreslo. Populárne sú vysoké ratanové ušiaky, kde si možete aj pohodlne zdriemnuť.                                                                                                                                       

K tomu aby ratanový nábytok slúžil dlhé roky ako nový je potrebné zabezpečiť primeranú starostlivosť. Tak ako bežný nábytok v domácnosti aj ten ratanový je potrené udržiavať obzvlášť vtedy ak ho máme umiestnený v exteriéri, kde je častejšie vystavený negatívnym vplyvom počasia. 

 

Starostlivosť o prírodný ratanový nábytok

 

Môže sa zdať, že nábytok z prírodného materiálu je náročný na údržbu. Nie je to ale pravda.  Každý nábytok, to znamená aj ratanový si vyžaduje adekvátnu starostlivosť. Vzhľadom na to, že nábytok obsahuje rôzne záhyby, spoje a výplety, kde sa usadzuje prach, najlepšie je ho povysávať hubicou s jemnejším štetinami, ktoré pomôžu uvoľniť nečistoty aj v menej prístupných miestach. 

Plochy, ktoré sú dlhodobým používaním viacej znečistené môžeme utriet vlhkou handričku namočenou v saponáte. Po umyti nábytok vytrieme do sucha. Nábytok sa trošku premastí a ostane lesklý a zároveň konzervovaný. V prípade ak by ste chceli troška obnoviť povrchovú úpravu, môžete použiť transparentný lak, ktorý mu dodá lesk a udrží ho v kondícií po dlhé roky.

 Z vlastnej skúsenosti vieme že nie je vhodné ponechať ratanový nábytok na teplom a suchom mieste. Nedoporučujeme ho umiestňovať sústavne pri radiátoroch a dalších zdrojoch tepla. Príliš vysušený ratan môže spôsobiť vŕzganie sedacej súpravy. V takom prípade je možné spoje jemne natrieť vazelínou.

Otočnú kovovú konštrukciu na swivele a papasane je vhodné vystriekat silikónovým sprejom. Predídeme tak nepríjemným zvukom při kolísaní.

 

 

Ratanový nábytok v exteriéri

 

Na vonkajšie použitie je vhodnejšie použiť záhradný nábytok vyrobený z umelého ratanu, ktorý je na to určený. Pokiaľ sa však predsa len rozhodnete na kúpu nábytku z prírodného ratanu, mali by ste sa o nábytok častejšie starať a chrániť ho pred poveternostnými vplyvmi. Doporučujeme ho častejšie čistiť mydlovým roztokom aby sa materiál prečistil, prípadne ho natrieť transparentným lakom aby si zachoval svoje vlastnosti a lesk na dlhý čas. 

V zimnom období, v prípade predpovede nepriaznivého počasia alebo počas dovolenky je vhodné použiť obaly na záhradný nábytok. Ochranné kryty sú vzdušné a dostatočne pevné. Na nábytok sa pripevnia sťahovacími šnúrkami. V našej ponuke nájdete ochranné kryty na záhradné sedacie súpravy aj jedálenské sety na terasu a balkón.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia